Hlavní menu:

 
Bookmark and Share
26.04.2011, kategorie:

DSM v Prachaticích

Vendula Krůlová
DSM v Prachaticích

DSM v Prachaticích

Letošní Diecézní setkání mládeže proběhlo 15. a 16. dubna v Prachaticích k oslavě dvoustého výročí narození Jana Nepomuka Neumanna.

Páteční program byl pestrý. Zahájili jsme ho mší svatou od 17:00 v děkanském kostele Jakuba Většího. Navštívili nás také zástupci kraje a starosta města Prachatice, Ing. Martin Malý. Od 18:30 na nás v Národním domě, v pravém rohu Velkého náměstí, čekala PhLic. Kateřina Lachmanová, ThD. s přednáškou Svatost v 21. století. Z její mile vtipné a poutavé přednášky jsme se dozvěděli, že svatým opravdu může být každý. V rozhovoru pro rádio Proglas Katka řekla, že ve svém životě potkala spoustu svatých lidí, že to někdy nejde poznat na první pohled, ale ti lidé prostě „voní svatostí“. Nutno dodat, že Katka také voněla. Následoval koncert Richarda Čanakyho a F.B.I. Richard působil naprosto přirozeně a prokládal písně chvály svědectvím z osobního života. Mohli jsme se například dozvědět, jak se klaněl různým kultům, když ještě dělal bojová umění. Jeden kamarád mu ovšem řekl: „Rýšo, tohle ale nejde!“ „Tak jsem se jednoho dne naštval a ten svatostánek jsem zníčil a cítil jsem se o dost lehčí.“ Řekl Richard ve své rodné slovenštině. Na ochozu probíhaly zpovědi. Ocitli se zde i chlapci z televize Noe, a tak než se člověk nadál, byl konec a my se přesunuli na gymnázium, kde probíhal alternativní program. Bohoslovci z naší diecéze měli na starosti adoraci, kam přišlo dost mladých lidí. Večer i noc se nesla v duchu poklidného spánku i tichých rozhovorů.

Druhý den ráno nás přivítal moderátor Václav Jiráček, salesián, opět v Národním domě. Kapela Memento ze Sušice doprovázela program křesťanskými písněmi a odpoledne si naskok jela vyhrát okresní kolo folkové soutěže kapel, Porta. Václav také pro účastníky připravil živou hru, čili všechny vikariáty byly v pohybu a zasoutěžily si. Paní Šlapáková s mladými lidmi z Husince  přichystala poutavou pantomimu, která dokázala svou dynamikou a hlavně obsahem, jak se Kristus stará, skropit oko nejednoho diváka. Otec biskup Pavel Posád při obědě řekl: „Byl jsem opravdu dojatý. Skoro jsem brečel. Bylo to moc hezké.“ To ráno s námi byli již oba biskupové, Jiří Paďour a Pavel Posád. Biskup Pavel si pro nás přichystal katechezi na téma poselství papeže Benedikta XVI. mládeži. Biskup Jiří nás nejprve mile pozdravil a posléze také poukázal na význam místního rodáka Jana Nepomuka Neumanna a vtipně pozval mladé na Národní pouť tohoto svatého, 17.6.2011. Následovaly skupinky a workshopy, kde jsme se mohli podívat do Afriky na misie, nebo prozkoumat náročná místa v Bibli. Mohli jsme jít na procházku po Prachaticích, dovědět se, jak se vede společenství, případně proč vůbec ještě uzavírat manželství. Poté následoval chutný guláš s chlebem z místního hospicu, pauza na odpočinek těla i ducha a odpolední workshopy. Přede mší jsme měli možnost slyšet od Petra Varause, studenta architekury, jaké to je vydat se s partou biskupů a kněží do Filadelfie po stopách Jana Nepomuka Neumanna. František Žák se s námi podělil o zkušenosti z Kolína nad Rýnem. Programem přede mší na varhany doprovázela Lenka Urbanová a na klarinet Kristýna Lišková. O Madridu a připravovaném Světovém dni mládeže nám  více řekl otec Vít Zatloukal. Při mši otec biskup Jiří pozval dopředu mladé bohoslovce, abychom je také poznali a jeden z nich příjmul akolytát. Po mši a poděkování biskupům a místnímu vikáři, Josefu Sláčikovi, upřímnými slovy z úst jedné účastnice: „My Vám taky, otče Josefe, děkujem, že jsme tu díky Vám mohli bejt,“ jsme se pomalu chystali ke svým domovům s milým dárkem v kapse. Kompas s karabinkou, abychom se na cestě do Madridu, ale i životem neztratili, mnoha mladým udělal radost.

Vendula Krůlová


© Design, redakční systém: WebDesignum 2008-2012