Hlavní menu:

 
Bookmark and Share
10.02.2014, kategorie: Událo se

Groove Castle

Setkání s rakouskými přáteli na Altpernsteinu
Groove Castle

Altpernstein je gotický hrad v nejsevernější části rakouských Alp, nedaleko města Micheldorf. Cesta z Českých Budějovic netrvala příliš dlouho, po malém hledání jsme úspěšně dojeli. Bohužel ne až na místo, protože ten den hustě sněžilo. Zvedající se svahy na okraji Alp byli sjízdné pouze osobními auty s řetězy. Náš čtrnáctimístný ford zvládl vyjet do půlky kopce, zbytek jsme museli vyšlapat po svých. Místo kde se nachází hrad je velice překvapující, tyčí se do výšky několik desítek metrů nad údolí. Po chvilce jsme byli vevnitř, zapsáni a ubytováni. Lehce jsme povečeřeli polívku (Eintopf) a následovalo přivítání, krátké seznámení a také organizování víkendu. Pro některé účastníky bylo poněkud šokující a náročné porozumět rakouskému nářečí němčiny, případně anglické verzi sdělení. V tomto duchu se vlastně nesl celý víkend, který byl dosti komunikačně náročný. Po modlitbě v podkrovní kapli jsme se shromáždili v rytířském sálu (Rittersaal), kde byl pro nás připraven raut. V příjemném prostředí a v teple krbu jsme si vychutnávali tuto druhou večeři. Krátce po jedenácté hodině jsme rozezvučili nástroje a zahráli a zazpívali pár písní z Koinonie.

V sobotu ráno v 8 hodin jsme začali den ranními chválami. Každý den můžeme prožít nějaké překvapení. V tomto duchu se nesla modlitba s překvapením, které symbolizovalo Kindervejce. Po snídani jsme mohli vybírat z mnoha workshopů, které tvořily hlavní náplň programu. Já jsem se účastnil skupinky, kde jsme vytvořili kapelu a nacvičili společně v česko-rakouské skupince 3 písně. Komunikace probíhala rukama, nohama a hudebně, což byla velice zajímavá zkušenost. Poobědvali jsme a něco málo pomohli v kuchyni. Po krátkém odpočinku jsem vyrazil na další workshop zaměřený na bicí a perkuse. Zde jsme procvičili různé rytmy a techniku hry.

Po večeři nastalo představení všech skupinek z odpoledních a dopoledních workshopů. Vše se neslo v elfském stylu a atmosféra byla napjatá a plná očekávání. Kromě našich výstupů s bicími a kapelou se představila dramatická skupinka, kytary, zpěv a v závěru různě poskládané improvizované kapely. Místo potlesku se v elfském stylu mávalo oběma rukama nad hlavou s hlasitým „Fuuuuííííí“, což navozovalo veselou náladu a příjemné prostředí. Postupně se tak vystřídali všichni účastníci. Večer pohodově pokračoval s kapelou hrající písně na přání. Kdo si píseň vybral, ten ji také mohl zazpívat. Po půlnoci většina nástrojů utichla, přesto většina muzikantů pokračovala v zábavě.

Nedělní ráno jsme po osmé hodině posnídali, poté jsme sbalili svoje věci a částečně poklidili. Kolem desáté hodiny jsme se všichni sešli v kapli a slavili mši svatou. Evangelium o hřivnách nám připomnělo talent (nejen hudební) jakožto dar, kterým je obdařen každý člověk a může ho rozvíjet a něco ze svého talentu darovat druhým. Po vydatném obědě (něco na způsob: Vepřo-knedlo-zelo) jsme se rozjeli do svých domovů. Víkend znamenal pro mě velmi intenzivně využitý čas, byl zaměřen na hudbu a její tvorbu, což mi dělá radost. Bude se mi i trochu stýskat po výhledu z oken hradu a rakouských přátelích.

Václav Němec

24.01.2014 10:00

Groove Castle 2014

Groove Castle 2014
Burg Altpernstein, Rakousko

Fotky z Groove Castle 2014 (24.-26.1.2014, Burg Altpernstein, Österreich)

autor: -jl-

 

© Design, redakční systém: WebDesignum 2008-2012