Hlavní menu:

 
Bookmark and Share
02.03.2009, kategorie: Událo se

NECHCEŠ SE NA CHVÍLI ZASTAVIT?

NECHCEŠ SE NA CHVÍLI ZASTAVIT?
NECHCEŠ SE NA CHVÍLI ZASTAVIT?

NECHCEŠ SE NA CHVÍLI ZASTAVIT?

Jistě každý z vás má tutéž zkušenost jako, já - otevřete noviny a zcela určitě najdete reklamu, která se vás snaží přesvědčit, že právě po nabízeném přípravku krásně zhubnete. Otráveně zavřete noviny a pustíte si televizi a z obrazovky se na vás zářivě usmívá žena, která nabízí prostředek na hubnutí. V každém městě najdete několik fitness center, které nás v reklamě vybízí k pohybu.…
Zdravý životní styl je dobrá věc. Starat se o svůj vzhled, o váhu, o zdraví…to je podstatné. V dnešní době ale víme, že tělesné zdraví není všechno. Líc mince zdravého životního stylu se týká vnitřní strany člověka. I ta potřebuje pozornost, která nespočívá v pohybu…ba naopak: vybízí nás k zastavení. O tom je postní doba.
Už jste slyšeli o postní době? Ne? Tak jste ale jistě slyšeli o karnevalu či maškarním průvodu a Velikonocích. Doba mezi nimi je právě postní doba, doba šesti týdnů před Velikonocemi, která začíná Popeleční středou, tento rok 25. března. Pro většinu lidí se jedná o běžný den, ale pro katolíky je to den, ve kterém si připomenou pomíjivost lidského života. Ty, kteří byli v kostele, poznáte podle černého křížku z popele, který mají na čele. Po ní začíná postní období 40 dnů, které představují dny, v nichž se Ježíš podle Bible postil na poušti.
Ovšem co takový půst vlastně je? Většina lidí si představí pod tímto slovem hladovění, k tomu patřičně utrápený obličej…to je ovšem špatná představa a nezřídka ji mají i ti, kteří se alespoň částečně hlásí ke křesťanství. Z Bible se sice dozvíme, že Ježíš po čtyřiceti dnech vyhladověl, ale to rozhodně neznamená, že katolíci drží celou postní dobu hladovku. To by nikdo nevydržel.
On půst totiž není jenom o odpírání jídla. Podstatou postu je opak podstaty fitnessu: půst je pobídka k zastavení se. Proč? V této uspěchané době, kde každý má plno práce, děti mají nabytý program a volný čas se skládá z řady schůzek, které si píšeme do diáře, je velice těžké se zastavit. Přesto všichni víme, že pro náš zdravý životní styl je zastavení se, vypnutí, oddychnutí si velmi důležité. Nekonečným shonem ztrácíme přehled a nakonec nervy. Postní doba se nás táže: nechceš se na chvíli zastavit? Není to úžasné? Je to pobídka pro všechny lidi, bez ohledu na jejich vyznání, životní situaci, přesvědčení, stav nebo věk. Nechceš se na chvíli zastavit?
Jedna z možností je návštěva Večera otevřených srdcí, který se koná v pátek 27 března v krásném prostředí katedrály sv. Mikuláše v Českých Budějovicích. Možná jste tam ještě nikdy nebyli, možná byste se tam rádi znovu podívali. Nejste vázáni časem: můžete přijít a odejít kdykoliv.
V katedrále bude ten večer pro vás připraven bohatý duchovní program. Možná nebudete všemu rozumět, ale alespoň se na chvíli zastavíte, poslechnete si krásnou hudbu, životní příběhy ze života různých lidí (20h). Pokud si chcete promluvit s duchovní osobou, tak je k dispozici řada kněží a věřících, kteří mají pro vás vlídné ucho a jsou ochotni se s vámi nebo za vás pomodlit. Ale možná si chcete jenom sednout a čerpat energii z klidného prostoru. Vše v naprosté svobodě.
Nechcete se na chvíli zastavit? Je to otázka, která se vás nějak dotkla? Tak neváhejte, překonejte únavu, pracovní zatíženost nebo touhu po televizi či zábavě a udělejte si v pátek 27. března od 18 hodin výlet do budějovické katedrály. Nebudete litovat.

Ke stažení: Clanek-pro-cilovou-skupinu-vericich-Pust2-2.doc, 34 kB


© Design, redakční systém: WebDesignum 2008-2012