Hlavní menu:

 
Bookmark and Share
02.01.2009, autor: Lenka Kocábková, kategorie: Událo se

Setkání ActIv8 + prodej DVD

Setkání ActIv8 + prodej DVD

Ve dnech 17.–20. července 2008 proběhlo na Velehradě setkání české a slovenské křesťanské mládeže, které bylo alternativou pro ty, kteří nemohli odcestovat až do Sydney na Světové dny mládeže (WYD) slavené s Benediktem XVI. Setkání neslo název ActIv8 (čti ektivejt), což skrývá odkaz na 8. verš 1. kapitoly Skutků apoštolů. Tento verš vyhlásil papež Benedikt XIV. mottem setkání Světových dnů mládeže 2008. Zároveň anglické slovo activate je ve svém překladu také povzbuzením pro mladé k aktivitě, činnosti; znamená rozhýbat, pohnout, provětrat a podnítit. V souladu se světovým setkáním bylo i logo ActIv8, které bylo velmi podobné logu WYD Syd 08.

Na přípravě podílelo 500 dobrovolníků a 40 českých a slovenských pořadatelů. Účastníci setkání byli mladí mezi 14 až 30 lety z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Francie. Sešlo se nás přes 5 000. Ubytováni jsme byli tentokrát ve vlastních stanech v přidělených sektorech nedaleko Velehradské baziliky. Hlavní program se odehrával převážně vedle ní, protože tam bylo umístěno pódium.

Na Velehrad jsem se vypravila se sestrou Pavlou, kamarádkou Maruškou a Jitkou. V den příjezdu na setkání nám moc nepřálo počasí (mrholilo i při stavbě stanu). Naštěstí nás to neodradilo od čtvrtečního programu. S deštníkem jsme se vydaly k pódiu, kde proběhlo uvítání poutníků, slyšely jsme několik kapel a v bazilice slavily společně s ostatními mladými mši svatou.

O programu nás každý den informoval časopis ACTIVITCA (název pocházel od celého názvu setkání). Hned první večer jsme se také všichni seznámili s show teamem. Bylo to skupinka úžasných lidí ze Slovenska, kteří nás opravdu aktivovali. Připraveny pro nás měli většinou ukazovací pohybové písničky, při kterých jsme se během programu vždy protáhli, ale hlavně hodně nasmáli. O hudební doprovod se staral „ProActivBand“ poskládaný z různých muzikantů z Čech a Slovenska pouze pro tuto příležitost. Čtvrteční večerní program byl zakončen společnou modlitbou.

V pátek ráno začínal program v 9:00 (show team měl rozcvičku). Hlavní úvodní program byl oficiálně zahájen moderátorem z České republiky a moderátorkou ze Slovenska v 9:30
(obvykle se uvádí, že ActIv8 bylo od 18. 7.). Následovala mše svatá, hromadný oběd, od 15:00 jsem se v bazilice zúčastnila povídání o Hodině Božího Milosrdenství a modlitby Korunky k Božímu Milosrdenství. Od 16:00 pak začínaly křížové cesty s úvodní katechezí. Při nich jsme každý do plastové schránky vhodili oranžový, žlutý nebo červený papírek s našimi prosbami, za které jsme se křížovou cestu modlili.

Večer se konal dlouho očekávaný bod programu – benefiční koncert pro Ukrajinu. Bez nároku na honorář zahrály dvě hudební skupiny – slovenský Tretí deň a SonicFlood z USA. Jejich písně jsou přímými chválami Boha. Při koncertě zaznělo i svědectví člena kapely SonicFlood Ricka Heila. Atmosféra byla úžasná, koncert se zdařil. Pro Ukrajinu bylo na místě vybráno v hotovosti 170 000,-Kč, k tomu se ještě posílaly DMS. I když jsme ještě vytleskávali přídavek, organizátoři měli jiný plán. Byla jím krásná klidná modlitba, při níž byly přineseny nádoby s papírky z křížových cest a byly zavěšeny do kříže na hlavním pódiu. Tato „mozaika“ působivě dotvořila logo setkání.

V sobotu 19. 7. jsme si od 9:30 připomněli všechna světová setkání mládeže a TV Noe nás pak telemostem spojila se Sydney. Účastnili jsme se tak bdění s papežem. Po obědě byl na programu sport nebo prezentace komunit, hnutí a řeholí, od 15:00 pak workshopy. Sobotní večer vrcholil vigilií při svíčkách. Zazněla zde silná svědectví a mnoho mladých cítilo opravdovou přítomnost Ducha svatého.

Po vigilii jsme zůstali na místě, noční program pokračoval bděním do 2:00. V neděli navazovala ve 4:00 ráno jitřní mše svatá, při které se už rozednívalo. Před ní nás osvěžil krátký déšť, takže na závěrečnou bohoslužbu už jsme byli všichni probuzení. Autobus domů nám jel v 5:30, takže závěr mše a ukončení celého setkání jsem nestihla. Přesto toho příliš nelituji. U autobusu se utvořila dlouhá fronta a svaté přijímání přišel jeden páter podávat až sem. Nakonec se nás do autobusu naskládalo obrovské množství, byl nabitý k prasknutí.

Jsem moc ráda, že jsem se mohla setkání ActIv8 zúčastnit. I když jsem na začátku váhala (hlavně kvůli vzdálenosti), teď můžu říct, že to stálo za to. Pořadatelům se program zdařil a opravdu vybízel k tomu „zajet na hlubinu“. Těším se na další podobné akce.

DVD ze Setkání mládeže na Velehradě si můžete zakoupitna diecézním centru mládeže. Cena jednoho kusu je 150 Kč.


© Design, redakční systém: WebDesignum 2008-2012